Ukrayna ordusundan flaş itiraf! ABD tankları Rusya karşısında perişan oldu

Amerikan medya kuruluşu CNN’in konuştuğu Ukraynalı askerler, ABD’nin gönderdiği Abrams tanklarının savaşta beklendiği gibi etkili olmadığını belirtti.

‘ABD TANKLARI MÜRETTEBATI KORUMUYOR’

Ordudaki takma adı Joker olan Ukraynalı asker, M1 Abrams tanklarının zırhlarının topçu ve drone saldırılarına karşı yetersiz kaldığını belirterek, “Mürettebatı korumuyor. Mevcut durumda aslında bir drone savaşındayız. Sahaya çıkardığımız an tankı vurmaya çalışıyorlar” dedi. 

‘BİZİ HEDEF HALİNE GETİRDİ’

47. Mekanize Tugay’da Joker’le birlikte görev yapan Dnipro da “Bu tanklar bir numaralı hedef haline getirdi” ifadelerini kullandı. 

“Savunmamız olmadan mürettebat savaş alanında hayatta kalamaz” diyen Dnipro, hasar alan zırhları onararak M1 Abrams’ları kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

Haberde, tanesi yaklaşık 10 milyon dolar değerindeki M1 Abrams’ların, Amerikan ordusu tarafından Irak işgalinde kullanıldığı fakat aracın zırhının modern silahlara karşı güçsüz kaldığı ifade edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, ocaktaki açıklamasında 31 adet M1 Abrams’ın Ukrayna’ya gönderileceğini duyurmuştu. Biden, bunun “ABD’nin Ukrayna’ya kalıcı ve sarsılmaz bağlılığının bir kanıtı niteliğinde olduğunu” söylemişti. 

TANKLAR RUS DRONELARININ SALDIRILARI SONRASINDA CEPHEDEN ÇEKİLDİ

Pentagon’dan nisanda yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda kullanılan tankların Rus dronelarının saldırıları sonrasında cepheden çekildiği belirtilmişti. Ancak Ukraynalı askerler, bazı tankları halen kullandıklarını söyledi. CNN, bölgeye giden muhabirlerin en az 6 tank gördüğünü aktardı. Medya kuruluşu, Pentagon’un yorum taleplerine yanıt vermediğini bildirdi.

Haberde, cephede ağırlıklı olarak drone kullanılmasının, zırhlı araçların hareketini kısıtladığı gibi onları daha zayıf hale getirdiğine dikkat çekildi.

Ukraynalı askerler, tankların doğrudan çatıştığı durumların çok nadir yaşandığını, bunun yerine karşılıklı havan saldırılarının düzenlendiğini söyledi. Fakat askerler, mühimmat sıkıntısı nedeniyle topları da etkili şekilde kullanamadıklarını belirtti. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan CNN’le paylaşılan açıklamada, “Bu savaşa uygun olmayan tüm araç ve ekipmanları gözden geçiriyoruz” dendi.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir